How to Catch the Action

Griffs Run for State Title
Posted on 03/21/2019
Image of BasketballFor those asking about how to view tonight's Buchtel game, one option is via teamline.cc (streaming audio from Akron's Jim Clark). Enter Akron City Series in the box on the front page to access this service.

OR ...

OHSAA Boys Basketball State Tournament – Where to Watch and Listen
(Spectrum News 1 to televise championship games; OHSAA Radio Network to broadcast all 12 games; streaming available for all 12 games)

The OHSAA boys basketball state tournament tips off at noon Thursday at the Schottenstein Center in Columbus. Tickets are still available, but for those who cannot attend, there are several ways to follow the action of all 12 games.

The state championship games Saturday will be televised live by Spectrum News 1 (Channel 1).

All 12 games will have live streaming video, which is free for Spectrum subscribers and $9.99 per game for non-Spectrum subscribers (LIVE VIDEO).

In addition, the OHSAA Radio Network will broadcast all 12 games. Thirty-one affiliates are set to air network broadcasts and every game is available at: ohsaa.org/news/radio

The “listen live” link for all 12 games is: cosnaudio.com/ohsaaradionetwork

OHSAA Radio Network coverage will include analysis between games, including coverage of the post-game press conferences.

Live online stats are available for all 12 games at: ohsaa.statbroadcast.com

Ticket Information: ohsaa.org/TheSchott

Boys Tournament Coverage: ohsaa.org/Sports-Tournaments/Basketball-Boys/Boys-Basketball-2018-19/2019-OHSAA-Boys-Basketball-State-Tournament-Coverage

2019 Boys Basketball State Tournament Pairings

All games are at the Jerome Schottenstein Center, The Ohio State University.

Rankings are from the Final Associated Press Poll released on Monday, February 18, 2019 (home team listed first):

Division III
  • No. 5 Cincinnati Purcell Marian (24-4) vs. No. 2 Canal Winchester Harvest Prep (26-2), Thursday, noon
  • Cleveland Heights Lutheran East (19-8) vs. Oregon Cardinal Stritch (24-3), Thursday, 2 p.m.
  • Division III State Championship: Saturday, 10:45 a.m.
Division II
  • Thornville Sheridan (21-5) vs. No. 2 Columbus South (27-1), Thursday, 6 p.m.
  • Akron Buchtel (20-7) vs. No. 1 Trotwood-Madison (26-2), Thursday, 8 p.m.
  • Division II State Championship: Saturday, 2 p.m.
Division IV
  • No. 1 Berlin Hiland (27-1) vs. No. 3 St. Henry (24-3), Friday, noon
  • Richmond Heights (21-6) vs. No. 2 Convoy Crestview (26-1), Friday, 2 p.m.
  • Division IV State Championship: Saturday, 5:15 p.m.
Division I
  • Lakewood St. Edward (19-8) vs. No. 1 Cincinnati Archbishop Moeller (27-0) Friday, 6 p.m.
  • Powell Olentangy Liberty (24-4) vs. No. 7 Akron St. Vincent-St. Mary (23-3), Friday, 8 p.m.
  • Division I State Championship: Saturday, 8:30 p.m.
OHSAA Radio Network Information – 2019 Basketball State Tournaments
Stations can have regional and state tournament rights fees waived by carrying OHSAA Radio Network programming: ohsaa.org/news/radio

State Tournament Broadcast Highlights Available from SoundCloud
After each state tournament game, broadcast highlight clips will be posted for download on the OHSAA Radio Network’s SoundCloud page: soundcloud.com/ohsaaradio

2019 Boys Basketball State Tournament – OHSAA Radio Network Broadcast Crews
  • Thursday, March 21
    • Division III Semifinals (12:00 & approx. 2:00) - Todd Bell, Dave Cecutti and Chris Solwecki … Producer: Ryan Baker
    • Division II Semifinals (6:00 & approx. 8:00) - Scott Leo, Chris Vail and Michelle Mimna … Producer: Jon Sewell
  • Friday, March 22
    • Division IV Semifinals (12:00 & approx. 2:00) - David Wilson, Jacki Windon and Ashley Collins … Producer: Ryan Baker
    • Division I Semifinals (6:00 & approx. 8:00) - Radio: Marty Bannister, Toni Roesch and Chris Solwecki/Vanessa Richardson … Producer: Jon Sewell
  • Saturday, March 23
    • Division III Final (10:45) - Todd Bell, Dave Cecutti and Chris Solwecki … Producer: Ryan Baker
    • Division II Final (2:00) - Scott Leo, Chris Vail and Vanessa Richardson … Producer: Jon Sewell
    • Division IV Final (5:15) - David Wilson, Jacki Windon and Ashley Collins … Producer: Ryan Baker
    • Division I Final (8:30) - Marty Bannister, Toni Roesch and Vanessa Richardson … Producer: Ryan Baker
Website by SchoolMessenger Presence. © 2019 West Corporation. All rights reserved.